FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA  (PRF)

 

Jest to unikalny zabieg medycyny regeneracyjnej wykorzystujący ogromny potencjał własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych pacjenta.

Dzięki unikalnej technologii wirowania krwi, wystarcza tylko jedno pobranie krwi,  co zdecydowanie poprawia komfort zabiegu. Parametry wirowania zgodne z koncepcją LSCC (Low Speed Centrifugation Concept) – niskiej prędkości wirowania umożliwiają maksymalną koncentrację płytek krwi, komórek macierzystych oraz czynników wzrostu.

 

Potrafimy bowiem wytworzyć nie jeden, lecz dwa rodzaje fibryny bogatopłytkowej. Pierwszy jej rodzaj, zwany fibryną komórkową to najbardziej skoncentrowany preparat. Krew wirowana jest najdelikatniej, przez co zachowujemy najwięcej płytek krwi. Fibryna komórkowa podawana jest bezpośrednio do skóry w formie mezoterapii. Zabieg wykonujemy najczęściej w obrębie skóry czoła, policzków, dolnej powieki, okolicy ust, szyi, dekoltu i dłoni.

 

Drugi rodzaj fibryny bogatopłytkowej nazywamy fibryną strukturalną. Preparat taki powstaje poprzez mocniejsze odwirowanie krwi. Uzyskujemy dzięki temu więcej substancji o zwiększonej zawartości fibrynogenu. Dzięki temu możemy wstrzyknąć fibrynę strukturalną głębiej do miejsc wymagających głębokiej przebudowy i wypełnienia. Najczęściej fibrynę strukturalną aplikujemy w okolice policzka, fałdów nosowo-wargowych, linii marionetki, w okolicę kącika ust, doliny łez. Uzyskujemy tym samym efekt regeneracji nie tylko skóry, ale również tkanek położonych głębiej.

 

 

Fibryna bogatopłytkowa działa na wiele obszarów naszej skóry:

-daje efekt naturalnego wypełnienia

-stymuluje naturalne procesy naprawy naszych tkanek

-pobudza fibroblasty do wytwarzania nowych włókien kolagenowych

-poprawa gęstości i wzrost napięcia skóry

-odżywienie i regeneracja głębokich warstw skóry

-poprawa faktury i kolorytu skóry

 

 

Przeciwwskazania :

                choroby układu krążenia

                nowotwory

                niewyrównane choroby ogólnoustrojowe

                choroby zakaźne

                ostre stany z autoimmunoagresji

                ciąża i karmienie piersią

                czynna infekcja

                czynna opryszczka

                zmiany ropne na skórze

 

UWAGA !

Przed zabiegiem z wykorzystaniem własnej krwi pacjenta należy :

1.               Wykonać badanie krwi – morfologia krwi – najlepiej ok 3 dni przed planowanym zabiegiem.

2.               Nawodnić organizm – min. 1,5 l wody / dzień.

3.               Około tygodnia przed zabiegiem unikaj niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

 

Fibryna bogatopłytkowa a stomatologia

Fibryna bogatopłytkowa wykorzystywana jest w chirurgii stomatologicznej i periodontologii – przy zabiegach augmentacji kości (zwiększenia jej ilości i objętości w przypadku, gdy jest jej zbyt mało do wszczepienia implantu), przy przeszczepach kości i tkanek miękkich, podniesieniu dna zatoki szczękowej. Fibryną bogatopłytkową stosuje się także w zaopatrzenia zębodołu po usunięciu zęba, co ma zminimalizować ryzyko powikłań oraz zmniejszyć zanik kości w pierwszych miesiącach po zabiegu. W ostatnich latach prowadzi się badania nad zastosowaniem PRF w leczeniu kanałowym zębów, po wyłuszczeniu torbieli i resekcji wierzchołka zęba czy apeksyfikacji (zamknięcia wierzchołka korzenia) zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzenia.